Évekkel ezelőtt már hallottam róla, hogy sokan nem medencét építenek, hanem fürdőtavat, ahol a tisztítást nem vegyszerekkel, hanem a növények erejével oldják meg. Amikor két hete olvastam arról, hogy a növények erejével a szennyvíz is tisztítható, kíváncsivá tett, vajon ismerik-e ezt a lehetőséget kis hazánkban is.
Örömmel bukkantam a „Biológiai szennyvíztisztítás – a növények erejével” c. cikkre, melyben bemutatták, hogy ez az innováció már működik.
A bolgárkertészetek üvegházaira emlékeztető épületekben magyar mérnökök által kifejlesztett “Élőgépek” végzik a biológiai tisztítást. Ez az új technológia a szakemberek körében kedvező tulajdonságai miatt nemzetközileg is egyre elismertebbé vált az elmúlt időszakban.
Budapest első biológiai tisztítást végző műve, az 1955 és 1966 között létesült Dél-pesti Szennyvíztisztító telepen, mely még a közelmúltban is folyamatosan bővült és fejlődött.
2012-ben állt munkába az újdonságnak számító, magyar mérnökök által kifejlesztett “OrganicaŽ Élőgépek rendszer”, amely – valamelyest leegyszerűsítve – a növényzetet hívja segítségül a szennyvíz megtisztításához.
A működési elv nagyon hasonló a botanikus kertek növénygyűjteményéhez, melyekben természetesen nem találomra válogatnak össze a növényfajokat. A cél, hogy egy több fajból álló kisebb “ökoszisztémát” utánzó mezokozmoszt alakítsanak ki.
A növényzet mintegy másfél-két méter hosszú gyökérzetét egy mesterséges biotextil-gyökér-rendszer egészíti ki, ezek együttesen szolgálnak a rendszerben élő megannyi faj élőhelyéül. A rendszerben élő fajok – kezdve a mikroszkopikus méretű élőlényekkel – éppen úgy kapcsolódnak egymáshoz, akár egy valóságos ökoszisztémában. A rendszer sokfélesége élőhelyet biztosít nem csak a növényeknek, de a kártevők ellen védelmet nyújtó katicabogaraknak is. A rendszer része a párásító és öntöző rendszer is és az energia ellátás is igazán környezetbarát, mivel a nap energiáját hasznosítja.
“Organica© Élőgépek” technológiával több országban, például Kínában és Franciaországban is találkozhatunk, igaz, ott egyelőre kisebb beruházások valósultak csak meg.
Szerző: T.E.