A tea az egyik legegészségesebb és leggyakrabban fogyasztott ital a víz után. A különböző ízesítéseknek köszönhetően elmondhatjuk, hogy nincs olyan ember, aki ne szeretné. Van, aki az íze miatt issza, valaki a kávét helyettesíti vele és van, aki inkább a jótékony hatásait szeretné érezni magán. Télen felmelegít, nyáron a hidegebb verziói pedig segítenek leküzdeni a hőséget. Azt már tudjuk, hogy mi többségében szeretjük az egyszerűbben elkészíthető változatokat, de vajon a világ más tájain miképp isszák őket? Az angol tejes tea lehet talán az egyik legismertebb és legbizarrabbnak tartott elkészítési mód, ami melegen elég kevés embernek mozgatja meg a fantáziáját, de amióta népszerűnek számít a Tajvanról elterjedt bizonyos hideg, tej alapú, buborékos tea, talán már kicsit nyitottabban gondolkozunk a tej és a tea összeférhetőségéről.  Na de nézzük is a többi ország érdekességeit:

India – Az a bizonyos sokat hallott Chai

Talán manapság már egyre több ember számára ismerős a Chai Latte nevezetű ital, ami tulajdonképpen egy újabb meleg tejes tea, ami ízesítésben kicsit eltérő az angol változattól és talán kevésbé feltűnő, hogy mit iszunk, már csak a becsapós neve miatt is. Maga a Chai szócska egyébként teát jelent, de nem a megszokott ízesített filterest, hanem a hagyományos módon készített, többségében gyógynövényekből álló változatot. Az indiai emberek előszeretettel fogyasztanak az egészségüket segítő növényeket és fűszereket a mindennapokban, így talán nem is csoda, ha valami alkohol tartalmú ital helyett, a tea a nemzeti frissítőjük.

India termeli és fogyasztja a legtöbb teát a világon. Szinte minden sarkon találkozunk vele a teaárusoknál, a legforgalmasabb helyektől, a legelhagyatottabb részekig. A vasútállomásokon is éjjel-nappal elérhető szolgáltatás a tea készítés. Ez az első dolog, amibe mindenhol belebotolhat az ember. Persze az indiaiak többsége nem a nyugaton elterjedt latte változatot fogyasztják, ez már inkább csak a nyugat ízléséhez igazított különlegesség.

Japán – A híres matcha szertartás

Mint Indiában, úgy Japánban is a kultúra fontos része a teafogyasztás. Itt a tea szó pedig rendszerint a zöld teára utalhat. Rengeteg jó tulajdonságot tulajdonítanak neki és olyannyira nagy a rajongásuk iránta, hogy nincs olyan nassolnivaló, aminek nincs legalább egy zöld teás változata. Gondolhatunk itt a már itthon is ismerté vált KitKat zöld vonalra, vagy zöld Oreora, de még akár sós burgonya chipsre is tea öntettel.

S, ha már tea, akkor beszéljünk a szertartásról is. A felgyorsult világ mellett is van idő a hagyományos tea készítésre. Úgy tartják, hogy egy jól elkészített tea lehet az egészség alapja, így ők nem egyből leforrázzák, hanem óvatosan, szakaszosan egy kanál segítségével adagolják rá a vizet, folyamatos kevergetés mellett, míg egy sűrűbb masszát nem kapnak. Később ezt a masszát osztják szét az egybegyűltek között és csak ezt forrázzák le. Ám a teaházak nem csak a turistáknak jelentenek kikapcsolódást. A népszerű, matchának nevezett szertartásokra a helyiek is itt gyűlnek össze néhány fős társaságban, sokszor csapatépítőként is használják egyes munkahelyeken.

Marokkó – Menta tea

A Tuareg tea vagy másképpen a marokkói menta tea az itteni életvitel biztos és örök pontja. Szorosan kapcsolódik a vendégszeretethez, így Marokkóban lehetetlen egy napot eltölteni anélkül, hogy ne kínáljanak meg vele minket valahol. A vendéglátás során háromszor szolgálnak fel menta teát, s mindegyik pohár mást szimbolizál: élet, szerelem, halál. Így ott illetlenségnek számít ezt elutasítani, mindre inni kell.

Argentína – a mate élmény

Úgy tartják, ha egy országot meg akarsz ismerni, akkor először a konyhájával kell kezdeni. Így Argentínában a marha evés és a borozás mellett, mate teát is innunk kell. A mate a nemzeti itala Dél-Amerika egyik legérdekesebb országának. Sőt, a helyiek szerint több is annál, a mate maga az élet. Minden napszakban isszák, minél többet fogyasztjuk annál erősebb utóízt kapunk.

Oroszország – a vodka ide is kell!

Miről másról, ha nem a vodkáról ismert az ország? Így talán jogos is a kérdés, hogy most a vodkát ízesítik a teával, vagy a teát a vodkával? Egyáltalán az oroszok szoktak teát is inni a vodka mellett?! Nos, az ára miatt csak a 20. század első felében kezdett elterjedni az országban ez a meleg innivaló, így még nem nyúlik vissza olyan múltra a története. Kezdetben csak a kiváltságosok engedhették meg maguknak a fogyasztását és csak a bolsevikok hatalomra jutása után vált a nép számára is elérhetővé. Az új világ kezdetét ingyen teafosztással hirdették ki, amit a katonák és a munkások kaptak kézhez. S mivel nincs orosz vodka nélkül, ezért már manapság ez a tea egyik fő alkotóeleme, csakúgy, mint az angoloknál a tej.

forrás: https://tea.hu/teazasi-szokasok-vilagban