Az emberi szervezet több mint 60%-a vízből épül fel. Ahhoz pedig, hogy a kellő hidratációt fenntartsuk, ajánlott napi 8 pohár vizet meginni. Most 7 tudományosan alátámasztott tényt osztunk meg arról, hogy miért is olyan fontos a vízfogyasztás szervezetünk számára.

Segít elérni a legjobb fizikai teljesítményt

Izomzatunk 80%-a vízből épül fel. Ennek köszönhető, hogy a kellő hidratáció segít csökkenteni az edzések során keletkező oxidatív stresszt. Ellenben már egy 2%-os dehidratáció is nagyban rontja a fizikai aktivitást az edzések során. Kezdve a megnövekedett fáradékonyságtól egészen a motiváció hiányáig.

Jelentősen befolyásolja az energiaszintet és az agyműködést

Az enyhe dehidratáció (1-3% közötti vízveszteség) rossz hatással bír az energiaszintre és a közérzetre. Valamint jelentősen csökkenti a memória és az agy hatékonyságát is.

Megelőzheti, vagy akár meg is szűntetheti a fejfájást

Számos embernél a dehidratáció fejfájást és migrént válthat ki. Egy férfiakon végzett tanulmány kimutatta, hogy napi plusz másfél liternyi vízfogyasztás közel 50%-kal csökkentheti a fejfájás kialakulását.

Megszűnteti a székrekedést

A rendszeres és elegendő mennyiségű vízfogyasztás megszűnteti a székrekedést. Ez az állítás kifejezetten azokra a személyekre vonatkozik, akik korábban csak minimális vizet fogyasztottak a mindennapok során.

Hatásos lehet vesekő ellen

A megnövekedett folyadékbevitel növeli a vesén keresztüláramló víz mennyiségét. Ez felhígítja az ott található ásványi anyagokat, így azok kevesebb valószínűséggel fognak a későbbiekben kristályosodni és vesekövet képezni.

Megelőzi a másnaposságot

A másnaposság részben a dehidratáció következménye. Éppen ezért 1-2 pohár víz elfogyasztása az átmulatott éjszaka után segít leküzdeni a másnapi kellemetlen tüneteket.

Segítheti a fogyást

A vízfogyasztás növeli a jóllakottság érzését és fokozza az anyagcserét. Fontos az időzítés is! A legjobb, minden étkezés előtt fél órával meginni egy nagy pohárnyi vizet. Ez eltelít és sokkal kevesebb kalóriát viszel be az étkezés során.

forrás: healthline.com