Ha te sem mindig bírsz vízből eleget inni, akár az ételekből is pótolhatod a szükséges folyadékot.
Az egészséges életmód egyik alapköve fenntartani a szervezet megfelelő hidratáltságát.
A szükséges folyadékbevitel nemtől, életkortól nagyban függ.
Az orvosok és dietetikusok által javasolt mennyiséget nem könnyű meginni, noha halljuk, tudjuk mennyire fontos a hidratáltság. Serkenti az agyműködést, helyreállítja a vérnyomást és a pulzust, szépíti a bőrt, jót tesz a gyomor és a belek működésének is.
Az ivóvíz mellett a folyadékpótlás akár élelmiszerek útján is történhet. Nem is gondolnánk, hogy néhány zöldség és gyümölcs különösen magas víztartalma miatt segít helyreállítani a test vízháztartását.
Az élelmiszerek szárazanyagból és vízből állnak. A víznek meghatározó szerepe van az élelmiszerekben, a vitaminok és ásványi anyagok egy része víz segítségével oldódik fel bennük, kémiailag kétféle szabad és a kötött formában.
Miben mennyi víz van?
Az élelmiszerek víztartalma változó: a gyümölcsöknek a legmagasabb, a cukrokban és olajokban csak minimális mennyiségben van víz.
A folyékony élelmiszereknek magas a szabad-víztartalma (pl. tej), a szilárd élelmiszerekben több a kötött-víztartalom (hús, zöldség, gyümölcs). A vízforma fontos mutató az élelmiszergyártás és tárolás szempontjából, mert a bennük található víz mennyisége az előállítás, a tárolás közben változhat.
A tárolás során a levegő páratartalma, hőmérséklete, az étel víztartalma és hőmérséklete között egyensúly jön létre, ez azt jelenti, hogy száraz levegő esetén az étel veszít a nedvességéből, elpárolog a víz, az étel felületén száraz réteg alakul ki, majd teljesen kiszárad. Párásabb levegőjű helyiségben az étel vizet vesz fel, ez pedig kedvez a mikroorganizmusok elszaporodásának.
A különböző elkészítési technikák közben is változik az élelmiszerek nedvességtartalma. Párolás, sütés, fagyasztás közben részben vagy teljesen eltávozik a folyadék, főzés közben többnyire vizet vesz fel az adott termék, (miközben vitamin- és ásványi anyag-tartalma a vízben kioldódik).
Az étkezések során folyadékigény kielégítése céljából minél magasabb víztartalmú ételeket javasolt fogyasztani, hiszen ezzel is elősegíthetjük szervezetünk hidratáltságának elérését, megtartását. A híg levesek, krémlevesek, főzelékek, pürék, mártások, kocsonyák, gyümölcszselék, befőttek, savanyúságok, párolt zöldségek, pudingok, húsgombócok, krémek, sodók és turmixok magas folyadéktartalmuknak köszönhetően a legalkalmasabbak az élelmiszerek útján történő vízfelvételre.