Az emberi szervezet megfelelő működéséhez létfontosságú az elegendő mennyiségű vízfogyasztás. Testünk az életkor előrehaladtával egyre kevesebb vizet tartalmaz.

Egy csecsemőé 80%-ot, egy felnőtté 65-70%-ot, míg egy idős emberé már csak 50%-ban tartalmaz vizet. A vízfogyasztás mértékét több tényező befolyásolja: az életkor, a fizikai igénybevétel és a hőmérséklet.

Nyilván egy irodában dolgozó ember kevesebb folyadékot igényel, mint például egy aszfaltozó munkás. Ám általánosságban elmondható, hogy szervezetünk naponta 2-2,5 liter folyadékot igényel, nagy melegben vagy intenzív sportolás után akár 3-4 litert is. A legjobb, ha tiszta vízzel pótoljuk az elvesztett ásványi anyagokat és nyomelemeket. Az is nagyon fontos, hogy különösen figyeljünk oda az idősekre és a gyermekekre, mert ők kevésbé érzik a szomjúságot, így könnyen kiszáradhatnak.

Az emberek többsége sajnos alábecsüli a vízivás fontosságát, pedig nagyon fontos, hogy beiktassuk a napi rutinunkba a fogyasztását. A legjobb módszer ennek kivitelezésére, ha nem várjuk meg, amíg szomjasak leszünk, hanem óránként iszunk pár kortyot. Bárhova megyünk, vigyünk magunkkal egy Clearwateres kulacsban vizet és munka közben is tartsunk egyet az íróasztalunkon. Így mindig kéznél lesz, és biztosan nem feledkezünk meg a napi mennyiség elfogyasztásáról!

A dehidratáció, vagyis a kiszárdás egyértelmű jelei:

  • fejfájás
  • kimerültség
  • fizikai és szellemi teljesítőképesség csökkenése
  • izomgörcsök
  • fogyókúrák hatékonyságának csökkenése

 

11 jó okot arra, miért érdemes elegendő mennyiségű vizet inni!

  1. Vérünk több, mint 80%-a vizet tartalmaz, ezért vízre van szüksége a vérkeringés megfelelő működéséhez és az új vérsejtek képzéséhez.
  2. Csontjaink több, mint 20%-a víz, így szükséges az egészséges csontsejtek képzéséhez.
  3. A vízbevitel megindítja a nyirokkeringést, így a szervezetbe került és ott keletkezett méreganyagokat, melléktermékeket és a felesleges folyadékot kitakarítja.
  4. A vese, a belek, a bőr és a tüdő megfelelő működését is biztosítja, mert ezek a szervek is részt vesznek a méreganyagok eltávolításában.
  5. A víz síkosítja az ízületeket, csökkenti az ízületi fájdalmakat és véd a porckopás ellen.
  6. Szabályozza az anyagcserét, ezáltal segít kordában tartani a testsúlyt.
  7. Szabályozza a testhőmérsékletet.
  8. A víz biztosítja agyunk és idegrendszerünk számára a megfelelő működést. Agyunk több, mint 75%-a víz, így elengedhetetlen a jó memória és az éles gondolkodás biztosításáért.
  9. Építi a szöveteket, segítségével jutnak el a létfontosságú tápanyagok az összes sejtünkhöz.
  10. Lehetővé teszi a tápanyagok oldását, szállítását és felszívódását, ezáltal csökkenti a kiszáradás veszélyét.
  11. Szemünk több, mint 95%-ban tartalmaz vizet, tehát látásunk egészségének megőrzésében is fontos szerepet játszik a víz.

 

ÁNTSZ ajánlásai:

  • Aki rendszeresen ásványvizet fogyaszt, annak ajánlott, hogy időnként – például havonta – váltogassa a típusokat, körültekintően választva a csomagoláson feltüntet információk birtokában. (Szerk.: Ezzel szemben a Clearwater víz korlátlanul fogyasztható).
  • Az üdítők jelentős része nagyon sok energiát tartalmaz, például 3 dl vagyis egy pohár kóla 180 kilokalóriát (kcal). Ez az energiamennyiség mind cukorból származik, nem hordoz semmilyen értékes tápanyagot. Ezért nem érdemes ilyesmit fogyasztani. A rostos üdítők egy része alacsony gyümölcs-, de igen magas cukortartalmú. Itt is érvényes a szabály, olvassuk el a dobozon található feliratokat. Természetesen annál értékesebb egy üdítőital, minél kisebb a hozzáadott cukor-, és minél nagyobb a gyümölcstartalma.
  • Minél nagyobb a hőség, annál alacsonyabb szénhidráttartalmú italt fogyasszunk.
  • A kor előrehaladtával szomjúságérzése csökkenhet az agyi szomjúságkeltő központ működésének lassulása miatt, ezért az idősek hajlamosak rá, hogy keveset, kevesebbet igyanak. Nagy melegben emlékeztessük őket a rendszeres folyadék pótlására.
  • Nagyobb odafigyelést igényelnek kánikula esetén a gyermekek is. Folyadékháztartásuk könnyebben felborul, már kisebb folyadékhiányra is érzékenyebben reagálnak, hiszen könnyen belefeledkeznek a játékba, elnyomják a szomjúságérzetet, sokszor eszükbe sem jut az ivás. A meleg ellenére is aktívak, ezzel fokozva az izzadsággal történő folyadékvesztést.
  • A vízháztartást nagymértékben befolyásolja a szervezetbe jutó konyhasó mennyisége.
  • A kismamáknál, főleg az utolsó hónapokban, fokozott a vízvisszatartás, ezért fontos figyelemmel kísérni a vízháztartás változásait. Ha a várandós anyukának nincsenek ödémás tünetei (vizesedés főleg a lábon), nem kell a folyadékfogyasztást korlátozni.
  • A koffein tartalmú italok (kávé, energiaitalok) az idegrendszerre hatnak, növelik az ingerlékenységet, éberséget, a koncentrációt, rövid ideig fokozzák a teljesítményt. (Ez utóbbi egyénenként más és más, valaki érzékenyebb, valaki kevésbé a fogyasztására.) De közvetlenül a szívre hatva fokozzák az ingerképzést, szaporább lesz a szívritmus. Nagy melegben a szívfrekvencia eleve magasabb, mint a normál érték, tehát ilyenkor ajánlatos kerülni a koffeintartalmú italokat Mellékhatásai még a remegés, álmatlanság, idegesség, továbbá a vízhajtó hatás, ami fokozza a dehidratáció veszélyét. Ha valaki mégis úgy dönt, hogy koffeint vesz magához, akkor ügyelnie kell arra, hogy ne legyen kiszáradva, és nagyobb mennyiségű folyadékot igyon, mint egyébként. Ne feledjük: számos általunk kedvelt étel és ital tartalmaz koffeint.

Tiszta víz – tiszta íz – tiszta szervezet. Clearwater

 

LEAVE A REPLY

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.